Przejdź do menu Przejdź do treści

Encyklopedia bezpieczeństwa

Encyklopedia bezpieczeństwa. W 4 tomach, (red.) O.Wasiuta, S.Wasiuta. Wydawnictwo Libron, Kraków 2021, ponad 200 a.d. 

 

W maju 2021 roku w wydawnictwie Libron wyszła drukiem Encyklopedia Bezpieczeństwa w 4 tomach – pierwsze w Polsce specjalistyczne wydanie, celem jakiego jest rozwinięcie potencjału Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie, powielenie i w żądnym przypadku nie zmarnowanie już osiągniętych wspólnie sukcesów badawczych na wielu teoretycznych i praktycznych płaszczyznach działalności.

W trakcie jego przygotowywania Autorzy usystematyzowali terminy z bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, bezpieczeństwa informacyjnego, medialnego, społecznego etc., przeprowadzili szereg specjalnych badań naukowych dotyczących uwzględnienia nowych terminów w naukach o bezpieczeństwie, biorąc pod uwagę doświadczenia w przygotowaniu innych publikacji w obszarze szeroko rozumianego bezpieczeństwa w Polsce i za granicą.

Motywacją przygotowania Encyklopedii Bezpieczeństwa był dotychczasowy brak obszernego, usystematyzowanego zbioru zagadnień terminologicznych dotyczących różnorodnych aspektów narodowego i międzynarodowego bezpieczeństwa. Świat jest coraz bardziej nieprzewidywalny, a zdolność państw do zarządzania ryzykiem związanym z rosnącą przyszłą niepewnością pozostaje zagrożona. Obecnie państwa znajdują się w obliczu szerszej gamy zagrożeń niż w poprzednich dekadach, które stają się bardziej złożone i wzajemnie powiązane.

Potencjał niniejszej publikacji ściśle wiąże się z codziennością rutynowo wykonywanych obowiązków w wojsku, policji, służbach specjalnych, urzędach państwowych i samorządowych związanych z problematyką bezpieczeństwa i sytuacjami kryzysowymi.Tylko szeroko rozumiana polityka bezpieczeństwa państwa może być odporna na różne niespodzianki, które niewątpliwie czekają na nas w przyszłości.

Encyklopedia Bezpieczeństwa zawiera 560 terminów (ogółem ponad 200 arkuszy drukowanych), ułożonych alfabetycznie. Materiały przedstawione w niej usystematyzowane na podstawie różnych źródeł, które wymagały krytycznej oceny i polemiki merytorycznej wewnątrz autorskiego zespołu, ponieważ miały różny stopień wiarygodności i miarodajności. Na podstawie osobistych doświadczeń Autorów teksty zostały ustrukturyzowane w taki sposób, żeby do pewnego stopnia stworzyć bazę, która jest niezbędna dla wszystkich zainteresowanych w rozwiązywaniu teoretycznych i praktycznych problemów złożonego problemu bezpieczeństwa i które traktowane są jako najważniejsze w literaturze naukowej i publikacjach edukacyjnych.

Encyklopedia Bezpieczeństwa jest efektem współpracy zespołu naukowców Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.