Bezpieczeństwo europejskie
Studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia
Co to za studia?
Absolwenci kierunku Bezpieczeństwo europejskie, uczestnicząc w procesie dydaktycznym, realizowanym za pomocą innowacyjnych metod kształcenia, nabywają wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne umożliwiające zrozumienie procesów zachodzących w Europie i kraju w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa w następujących jego aspektach: politycznym, psychologiczno-społecznym, prawnym, ekonomicznym, wojskowym, historycznym, technologicznym, edukacyjnym, geograficznym, filozoficznym i etycznym.
Czego można się nauczyć?
Studia pozwalają na zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu procedur bezpieczeństwa europejskiego i narodowego, instytucji, agencji i podmiotów właściwych w sferze bezpieczeństwa europejskiego, problematyki zarządzania kryzysowego, wybranych aspektów profilaktyki bezpieczeństwa oraz wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa europejskiego wraz ze sposobami przeciwdziałania im w wymiarze kontynentalnym, regionalnym i lokalnym. Student zdobywa wiedzę związaną z przebiegiem procesów cywilizacyjnych, kulturowych, militarnych oraz społeczno-ekonomicznych. Absolwent rozumie podstawowe mechanizmy funkcjonowania podmiotów i instytucji odpowiedzialnych za kształtowanie bezpieczeństwa europejskiego. Potrafi dokonywać interpretacji problemów i zjawisk z obszaru bezpieczeństwa europejskiego, odwołując się do teorii i praktyki, operując terminologią z dyscypliny nauk o bezpieczeństwie, i na tej podstawie prognozować rozwój środowiska bezpieczeństwa w Europie i w kraju.
Kim mogę zostać po studiach?
Ukończone studia przygotowały w zakresie teoretycznym do podjęcia pracy/służby w instytucjach zajmujących się projektowaniem środowiska bezpieczeństwa oraz w europejskich agencjach ds. bezpieczeństwa np. Europol czy Frontex. Uzyskane kwalifikacje uwzględniają także teoretyczne i praktyczne przygotowanie do pracy/służby w polskich służbach mundurowych (Wojsko Polskie, Policja, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Państwowa Straż Pożarna, Służba Więzienna itp.), a także w rządowych i samorządowych organach zarządzania kryzysowego, jak też komórkach urzędów państwowych zajmujących się współpracą w zakresie bezpieczeństwa z organami i agendami Unii Europejskiej oraz odpowiednikami w innych państwach kontynentu europejskiego.
Absolwenci studiów I stopnia mają możliwość kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe w ramach poszczególnych specjalności lub pokrewnych kierunkach studiów, a także na studiach podyplomowych.
Jak się dostać?
Nowa matura: wynik egzaminu maturalnego z języka polskiego lub jednego z przedmiotów: historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, matematyka (poziom podstawowy lub rozszerzony – część pisemna) oraz języka obcego nowożytnego (poziom podstawowy lub rozszerzony – część pisemna) – wynik z poziomu rozszerzonego przemnożony zostanie przez współczynnik 1,5.
Stara matura: konkurs świadectw: średnia ocen z egzaminu dojrzałości z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
Studia stacjonarne I stopnia:
https://usosirk.uken.krakow.pl/pl/offer/2025_2026_Z_I_1/programme/BEU-SL6/?from=field:BEU
Studia niestacjonarne I stopnia:
https://usosirk.uken.krakow.pl/pl/offer/2025_2026_Z_I_1/programme/BEU-NL6/?from=field:BEU