Bezpieczeństwo narodowe – studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne
Co to za studia?
Bezpieczeństwo narodowe to niezwykle wszechstronny kierunek. Studia pozwalają absolwentowi na zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu zarządzania systemem bezpieczeństwa państwa, podstaw prawnych procedur dotyczących bezpieczeństwa, ale także podmiotów właściwych w sferze bezpieczeństwa państwa, zadań administracji publicznej, problematyki zarządzania kryzysowego szeroko pojmowanej tematyki bezpieczeństwa na poziomie sektorowym oraz różnych rodzajów przestępczości z terroryzmem włącznie.
Czego można się nauczyć?
Przyszli absolwenci kierunku uzyskują przygotowanie do pełnienia różnorodnych funkcji w instytucjach sektora publicznego i prywatnego odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. Absolwenci posiadają umiejętność podejmowania decyzji wraz z przewidywaniem ich skutków, co predestynuje ich do rozpoczęcia służby/pracy w służbach mundurowych. Kierunek stanowi też interesującą propozycję dla przyszłych ekspertów w zakresie: ochrony informacji niejawnych, cywilnego zarządzania ryzykiem, sytuacjami kryzysowymi oraz zapewnienia bezpieczeństwa podmiotom gospodarczym.
Kim mogę zostać po studiach?
Absolwenci kierunku przygotowani są do pracy: w organizacjach rządowych i pozarządowych, których działalność obejmuje sferę bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego; w szeroko pojętych służbach mundurowych (takich jak: Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa czy Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej); w Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Więziennej oraz na stanowiskach w placówkach straży miejskiej lub gminnej. Absolwenci mogą również podjąć zatrudnienie w administracji publicznej różnego szczebla w komórkach zajmujących się bezpieczeństwem narodowym; w szeroko pojętych środkach masowego przekazu;
w ośrodkach badawczych zajmujących się problematyką bezpieczeństwa; w zespołach reagowania kryzysowego. Absolwenci bezpieczeństwa narodowego są poszukiwani także przez różne podmioty gospodarcze. Posiadanie wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa to także solidna podstawa do prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek w zakresie ochrony osób i mienia, usług detektywistycznych oraz doradztwa w kwestiach bezpieczeństwa.
Specjalności do wyboru:
- Bezpieczeństwo wewnętrzne i administracja publiczna
- Zarządzanie bezpieczeństwem i obronnością
- Bezpieczeństwo militarne
- Bezpieczeństwo informacyjne
- Edukacja dla bezpieczeństwa i wychowanie fizyczne (specjalność nauczycielska)
Absolwent studiów II stopnia w specjalności Edukacja dla bezpieczeństwa i wychowanie fizyczne w połączeniu ze studiami pierwszego stopnia o specjalności nauczycielskiej obejmującej wychowanie fizyczne nabywa uprawnienia do nauczania przedmiotów Edukacja dla bezpieczeństwa z przysposobieniem obronnym oraz nauczania wychowania fizycznego.
Zarządzenie Prorektora w sprawie określenia minimalnego limitu uczestników specjalności na kierunku studiów: