115. rocznica akcji w Bezdanach: uroczystości na Litwie
W dniach 21-24 września br. odbył się wyjazd delegacji kombatantów, działaczy niepodległościowych i członków Związków Strzeleckich na uroczystości rocznicowe i patriotyczne na Litwę. Wśród nich był dr hab. Przemysław Wywiał, prof. UP.
22 września br. w Ponarach na Wileńszczyźnie oddano hołd ofiarom masowych mordów ludobójczych dokonywanych przez Niemców i kolaborujących z nimi oddziałów litewskich w latach 1941-1944. Zginęło wówczas 100 tys. obywateli II Rzeczypospolitej: Polaków, Żydów, Tatarów, Romów. Następnie w Domu Polskim w Wilnie odbyła się Konferencja Ponarska zorganizowana przez Stowarzyszenie „Rodzina Ponarska”.
23 września uczczono 115. rocznicę akcji pod Bezdanami odsłaniając tablicę pamiątkową przy stacji kolejowej – miejscu spektakularnej akcji na rosyjski pociąg pocztowy, którą kierował Józef Piłsudski. Odwiedzono także Cmentarz na Rossie, gdzie w grobie Matki spoczywa również serce Marszałka, oraz Zułów, miejsce jego urodzenia.
Na zakończenie wizyty, 24 września br. szef UdSKiOR i jednocześnie honorowy komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Jan Józef Kasprzyk złożył Matce Bożej Ostrobramskiej wotum w postaci statuetki Kadrówki z okazji stulecia pierwszego wymarszu I Kompanii Kadrowej z Krakowa. Uczestnikiem Marszu i członkiem jego Komendy jest również Przemysław Wywiał z naszego Instytutu.
Wyjazd i uroczystości organizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W delegacji uczestniczyli m.in. kombatanci z przewodniczącym Rady ds. Kombatantów przy szefie UdsKiOR sędzią mjr. Bogusławem Nizieńskim, działacze opozycji antykomunistycznej, duchowni różnych wyznań, członkowie Związków Strzeleckich wraz z pocztem sztandarowym Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.
W uroczystościach wzięli także udział przedstawiciele Ambasady RP w Republice Litewskiej z ambasadorem Konstantym Radziwiłłem, przedstawicieli lokalnego samorządu, członkowie Związku Polaków na Litwie, członkowie i najbliżsi pomordowanych ze Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska”, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, licznie przybyła polska młodzież z wileńskich szkół oraz miejscowi Polacy. Asystę zapewniła Orkiestra i Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.